بررسی دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

بررسی دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

بررسی دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو
بررسی دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو می تواند مشتمل بر موارد متعددی باشد. این نکته به خصوص زمانی می تواند برای رانندگان اضطراب آور باشد که عمر این خودروها از 5 سال بیشتر باشد. به عبارتی دیگر خودروهای دارای کارکرد بیشتر از 5 سال غالبا با این مشکل بیشتر مواجه می شوند. شاید شما هم در زمره افرادی باشید که برای مدتها با این مشکل درگیر بوده اید یا این که مدتی این مشکل به یک مشغله ذهنی برای شما تبدیل شده است. با این همه می دانید که بسیاری از مشکلات و نواقص فنی موجود را می توان قبل از تشدید آن  و آسیب های جدی به خودرو برطرف نمود. هر چند بسیاری از مواردی که در این مطلب مورد بحث و بررسی قرار می گیرند بسیار ساده تر از چیزی هستند که انتظارش را دارید و می توانید به سادگی  آنها را برطرف سازید.  بنابراین اگر شما هم در جستجوی دلایل روشن شدن چراغ چک خودروی خودتان هستید توصیه می کنیم با ما همراه باشید و این مطلب را تا پایان مطالعه بفرمایید. در این مطلب سعی کرده ایم تا مهمترین نکاتی را که می تواند در این مورد موثر باشد را به شما معرفی کنیم. ممکن است یکی از این دلایل با نکاتی که ما در این مطلب ذکر می کنیم مرتبط باشد. قطعا پس از پایان این مطلب می توانید با عیب یابی دقیق خودرویتان نسبت به رفع مشکل موجود اقدام کنید.

مهمترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو بخشی از شایع ترین و مهمترین دلایل که می تواند در صورت عدم رفع آن مشکلاتی را برای خودرو شما به وجود بیاورد را می توان در موارد زیر خلاصه کرد. در واقع ما در این بخش از مطلب 13 مشکل رایج را معرفی کرده و به طور اختصار این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. فراموش نکنید در موارد متعددی دیده شده است که مسائل و مشکلات جزئی نیز می توانند در این زمینه موثر باشند. رایج ترین این دلایل عبارتند از:

 • خرابی درپوش باک خودرو
 • پارگی وایر شمع خودرو
 • مشکل ترموستات
 • کاتالیزور
 • خرابی شمع و کوئل
 • نقص در سیستم انژکتور خودرو
 • مشکل باتری
 • سنسور دبی جرمی هوا (maf)
 • نشتی خلا خودرو
 • نقص در سنسور اکسیژن
 • سیستم گاز اگزوز یا egr
 • سیستم امنیتی و دزدگیر خودرو

این بخش از مطلب را با تشریح بیشتر این 13 مورد از این  دلایل ادامه می دهیم که امیدواریم در این زمینه به شما یاری برساند.

مهمترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو
مهمترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

معرفی رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو می تواند مجموعه ای به مراتب بیشتر از این موارد را دربرگیرد. با این وجود سعی کرده ایم تا رایج ترین مشکلاتی را که در این زمینه وجود دارند در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید زودتر در این خصوص به نتیجه لازم دست پیدا کنید.

خرابی درپوش باک خودرو

یکی از ساده ترین دلایل و خرابی درپوش باک می باشد. در واقع به راحتی می توان با تعویض درب باک از روشن شدن مجدد چراغ چک خودداری کرد. در صورتی که چراغ چک همچنان روشن بود سعی کنید تا موارد دیگر را تست و کنترل کنید.

پارگی وایر شمع خودرو یکی دیگر از این دلایل خرابی وایر شمع یا فرسوده بودن آن  است. در واقع خرابی وایر شمع در مدت زمان طولانی می تواند مشکلاتی را برای شمع و کویل و در نتیجه عملکرد سیستم احتراق خودرو به وجود آورد. از همین رو بهتر است  تعویض وایر شمع  خودرو را در زمان مقرر تعویض نمایید.

مشکل ترموستات

تعجب نکنید!. ترموستات هم می تواند یکی دیگر از دلایل باشد. ترموستات به دلیل درگیری مداوم به خصوص در مناطقی که دارای آب و هوای گرم هستند زودتر مستعمل و فرسوده می شود از همین رو بهتر است در صورت خرابی در اسرع وقت تعویض شود.

کاتالیزر کاتالیزور مستقیما از معایب سنسور اکسیژن و خرابی شمع ها نیز تاثیر می پذیرد و می تواند از زمره این دلایل  باشد. در واقع خرابی این موارد می تواند موجب شود تا عمر آن به شدت کاهش پیدا کند. به منظور افزایش عمر مفید کاتالیست خودرو بهتر است روغن موتور و شمع ها را به موقع تعویض کنید.

خرابی شمع و کوئل

خرابی شمع و کوئل هم از جمله رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو است. بهتر است اگر در این زمینه سررشته ندارید کار را به تعمیرگاه های فنی و تخصصی بسپارید.

نقص در سیستم انژکتور خودرو یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو خرابی و نقص موجود در انژکتور خودرو است که می تواند هزینه های  زیادی را به شما تحمیل کند. رانندگی طولانی مدت و خالی بودن باک خودرو نیز از جمله مواردی است که می تواند به انژکتور سوخت شما صدمه وارد کند.

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو؛ نقص در سیستم انژکتور خودرو
دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو؛ نقص در سیستم انژکتور خودرو

مشکل باتری

مشکلات و نواقص موجود در باتری خودرو هم می تواند از دلایل باشد. با تعویض و رفع عیب در باتری می توان این مشکل را برطرف نمود.

سنسور دبی جرمی هوا (maf)

یکی دیگر از دلایل  روشن شدن چراغ چک خودروی شما می تواند به سنسور دبی  جرمی  هوا  مربوط باشد. تغییر و تعویض فیلتر هوا می تواند مشکلات موجود را رفع کند. اگر باز هم چراغ چک روشن بود سراغ سایر موارد موجود آن اشاره می کنیم بروید.

نشتی خلا خودرو

خرابی سیستم خلا که با علایمی از قبیل  لرزش و کاهش قدرت موتور یا ریپ زدن ظاهر می شود  از جمله این دلایل می باشد که می توانید با تعویض و جایگزین کردن آن را رفع نمایید.

نقص در سنسور اکسیژن  هم که در واقع  نقش تنظیم سوخت موجود در خودرو را بر  عهده دارد  می تواند از دلایل محسوب شود.

سیستم گاز اگزوز یا egr

این سیستم در واقع از بروز آلودگی هوا در سیستم خودرو جلوگیری می کند و از همین رو خرابی آن موجب روشن چراغ چک خودرو می شود.

سیستم امنیتی و دزدگیر خودرو

نصب دزدگیر خودرو هم می تواند در صورت وجود نقایص و معایب آن می تواند چراغ چک خودرو را روشن کند.

ساده ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

 تغییرات ناشی از آب و هوا هم می تواند از جمله ساده ترین دلایل باشد. قرارگیری خودرو در مناطق مرطوب و و شرجی هم می تواند از زمره این دلایل قرار گیرد. در صورتی که هنوز احساس می کنید  چراغ چک خودروی شما روشن است راه حلش تماس با تیم های تخصصی و عیب یابی وب سایت تخصصی اتول شناس است. توصیه میکنیم خدمات اتول شناس را امتحان کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست فوری کارشناس