بررسی و مقایسه ساینا با کوئیک

بررسی و مقایسه ساینا با کوئیک

بررسی تفاوت ها و مقایسه ساینا با کوئیک

شرکت خودروسازی سایپا از جمله شرکت های خودروسازی مطرح در ایران است که توانسته با تولید و مونتاژ خودروهای خارجی به جایگاه ویژه ای در بازار داخلی کشور دست یابد. همچنین این شرکت ایرانی در چند دهه اخیر با تولید خودروهای ملی توانسته تجربیات خود را در خصوص تولید خودروهای مختلف داخلی به عمل تبدیل کند و لذا خودروهای جدیدی را با عنوان برند ایرانی به بازار فروش عرضه نماید. کوئیک و ساینا از جمله خودروهای ملی هستند که توسط شرکت خودروسازی سایپا تولید می شوند و به لحاظ فروش جایگاه خوبی را در بازار به خود اختصاص داده اند، بر همین نظر امروز قصد داریم با بررسی تفاوت ها و تشابهات این دو خودرو به مقایسه ساینا با کوئیک بپردازیم و آن ها را به لحاظ کیفی و کاربردی با یگدیگر مقایسه نماییم.

قبل از آنکه ریز به ریز مشخصات ظاهری، فنی و تجهیزات جانبی خودروهای کوئیک و ساینا را با هم مقایسه نماییم، لازم است که یک معرفی کلی از تولید و تاریخچه عرضه این دو محصول داشته باشیم تا فرآیند مقایسه ساینا با کوئیک را به شکل جامع تری به انجام رسانیم.

معرفی و بررسی تاریخچه تولید ساینا و کوئیک

در بخش خودروسازی سایپا، ساینا همواره به عنوان برادر تیبا شناخته می شود. این خودرو ایرانی در سال 1394 به عنوان دومین خودروی ملی شرکت سایپا روانه بازار شد. ساینا دقیقا زمانی وارد بازار شد که برخی کارشناسان درحال نقد طراحی های ظاهری خودروی تیبا بودند، به همین جهت در تاریخچه این خودرو همواره گفته شده که ساینا با هدف رفع ایرادات ظاهری تیبا تولید و به بازار عرضه شد که با مقایسه ویژگی های ظاهری این دو خودرو می توان گفت که سایپا در طراحی ظاهری ساینا موفق عمل کرده و در واقع توانسته با تولید این خودرو ایرادات وارد شده به خودروی تیبا را رفع نماید.

ساینا
ساینا

در زمینه ی معرفی و تاریخچه تولید خودرو کوئیک باید گفت که برخی افراد معتقدند این خودرو نسخه هاچ بک ساینا می باشد؛ اما پس از بررسی این دو خودرو و مقایسه ساینا با کوئیک شما هم به تدریج به این تتیجه می رسید که این دو خودرو دارای تفاوت های بسیاری می باشند.

کوئیک در سال 1395 به عنوان سومین خودروی ملی سایپا روانه بازار شد و در واقع هدف سایپا از تولید این خودرو، رفع ایرادات ظاهری و تجهیزات ایمنی خودروهای تیبا و ساینا بود که با بررسی تجهیزات این خودرو و همچنین مقایسه ساینا با کوئیک شما نیز متوجه می شوید که کوئیک از ایمنی بالاتری نسبت به خودروهای ساینا و تیبا برخوردار می باشد.

کوئیک
کوئیک

مقایسه ساینا با کوئیک به لحاظ طراحی های ظاهری

در زمینه مقایسه ساینا با کوئیک به لحاظ طراحی های ظاهری باید گفت که با وجود تفاوت های جزئی و محسوس، شباهت هایی هم میان دو خودرو وجود دارد، چرا که با بررسی طراحی نمای جلویی هر دو خودرو به راحتی می توان گفت که آن ها بسیار شبیه هم طراحی شده اند و به لحاظ نمای جلویی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

تفاوت های عمده ی این دو خودرو را به لحاظ طراحی های ظاهری تنها در نمای عقبی آن ها می توانید مشاهده کنید و همچنین پس از بررسی نمای عقبی هر دو خودرو شما هم به این نتیجه می رسید که کوئیک همواره از طراحی به روزتر و زیباتری نسبته به ساینا برخوردار است و در واقع کپی برداری سایپا از چراغ های خودروهای سری X بی ام دبلیو موجب شده تا ما نمای بهتری از قسمت عقبی خودرو کوئیک را ببینیم.

کوئیک
کوئیک

همچنین بررسی نمای عقبی ساینا به این نتیجه می رسید که سایپا در زمینه ی طراحی ساینا چندان موفق عمل نکرده و با بهره گیری از چراغ‌های کوچک زاویه‌دار با منطق طراحی مبهم و خطوط عضلانی و منحنی‌های ناهماهنگ روی درب صندوق، چهره ی خسته کننده ای را در قسمت عقبی این خودرو به وجود آورده است و در نتیجه پس از مقایسه ساینا با کوئیک به لحاظ ظاهری می توان گفت که کوئیک از طراحی اسپرت تر و زیباتری نسبت به خودرو ساینا برخوردار است.

ساینا
ساینا

مقایسه ساینا با کوئیک به لحاظ طراحی های داخلی

پس از مقایسه ساینا با کوئیک به لحاظ طراحی های داخلی می توان گفت که این دو خودرو دارای کابین های نسبتا مشابه ای می باشند، چرا که تزئینات داخلی، صندلی‌ها، رودری و تودوزی‌های در هر دو خودرو مشابه بوده و فقط در برخی موارد کوئیک از رنگ های تیره تری استفاده کرده است؛اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد مواد اولیه و پلاستیک نا مرغوب به کار رفته در تولید هر دو خودرو می باشد که نشان می دهد سایپا در زمینه ی تولید و مونتاژ عملکرد بسیار ضعیفی داشته است.

از تجهیزات داخلی این دو خودرو می توان به نمایشگر 7 اینچی لمسی کوئیک اشاره کرد که نشان می دهد این خودرو نسبت به ساینا به روزتر می باشد؛ اما به لحاظ طراحی ظاهری باید گفت که نمایشگر در جای مناسبی قرار نگرفته و لذا ترکیب داخلی خودرو را برهم می زند.

به طور کلی می توان گفت که طراحی داخلی هر دو خودرو چندان تفاوتی با یکدیگر نداشته و همچنین به لحاظ زیبایی چنگی به دل نمی زند و لذا به تغییرات خلاقانه ای نیاز دارند.

کابین کوئیک
کابین کوئیک

مقایسه ساینا با کوئیک به لحاظ بررسی مشخصات فنی

مشخصات فنی همواره پایه و اساس عملکرد خودروها محسوب می شوند و برای مقایسه ساینا با کوئیک بهتر است که آن ها را با توجه به مشخصات فنی که دارند نیز بررسی نماییم؛ اما قبل از هر چیز باید بگوییم که مشخصات فنی نیز مانند سایر طراحی های این دو خودرو تقریبا یکسان بوده و می توان گفت که این دو خودرو به لحاظ مشخصات فنی تقریبا با یکدیگر برابرند.

برای مقایسه ساینا با کوئیک به لحاظ بررسی مشخصات فنی بهتر است که جدول زیر را مطالعه نمایید:

مدل خودرو ساینا کوئیک
پیشرانه پیشرانه 1.5 لیتری پیشرانه 1.5 لیتری
حجم موتور 1503 سی‌سی 1503 سی‌سی
حداکثر قدرت 87 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه 87 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 128 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه 128 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه
گیربکس گیربکس پنج سرعته گیربکس پنج سرعته
مصرف سوخت (ترکیبی) 7 لیتر در هرصد کیلومتر 7.2 لیتر در هر صد کیلومتر
شتاب صفر تا صد 11 ثانیه 12.5 ثانیه
حداکثرسرعت 180 کیلومتر د ساعت 183 کیلومتردرهرساعت

مقایسه ساینا با کوئیک با توجه به تجهیزات و امکانات رفاهی

تجهیزات و امکانات رفاهی نیز از جمله عوامل بسیار مهم در زمینه ی خرید و فروش خودروها به شمار می روند. در خصوص مقایسه ساینا با کوئیک همانطور که مشاهده کردید، این دو خودرو به لحاظ طراحی های ظاهری و مشخصات فنی چندان تفاوتی با یکدیگر نداشته و لذا بسیار شبیه به هم می باشند؛ اما برای مقایسه ساینا با کوئیک بهتر است که تجهیزات و امکانات رفاهی این دو خودرو را نیز مورد بررسی قرار دهیم، چرا که با بررسی های انجام شده توسط کارشناسان گفته می شود که سایپا در طراحی خودرو جدید خود کوئیک همواره از تجهیزات و امکانات به روزتری استفاده کرده است و لذا این دو خودرو به لحاظ تجهیزات و امکانات رفاهی بسیار با یکدیگر تفاوت دارند.

بنابراین برای مقایسه ساینا با کوئیک با توجه به تجهیزات و امکانات رفاهی به کار رفته در این دو خودرو، می توانید جدول زیر را مطالعه کنید:

تجهیزات ساینا کوئیک
چراغ چراغ مه ‌شکن عقب وجلو چراغ مه‌ شکن عقب و جلو، قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ‌ های جلو  
سیستم ‌های
مولتی
مدیا  
قابلیت پخش MP3، USB و AUX   رهیاب، بلوتوث، کنترل
سیستم صوتی از روی فرمان  
صفحه نمایش   صفحه نمایشگر MFD   نمایشگر لمسی 7 اینچی  
رینگ ‌ها   رینگ 14 اینچی   رینگ14 اینچی آلومینیومی  
آینه   قابلیت تنظیم برقی   قابلیت تنظیم برقی  
تهویه مطبوع سیستم تهویه مطبوع
اتوماتیک
سیستم تهویه مطبوع
اتوماتیک  
صندلی   صندلی برقی   صندلی برقی  
شیشه   شیشه بالابرهای برقی جلو، گرمکن شیشه عقب   شیشه بالابر برقی جلو و عقب  
سیستم‌ های
هشدار
‌دهنده  
قفل ایمنی کودک برای
درب ‌ها  
سیستم هشدار دهنده
کمربند ایمنی  
تجهیزات ایمنی و حفاظتی   مجهز به سیستم ضد سرقت (Immobilizer)   سیستم هشدار سرقت با بوق خودرو (VAS) و سیستم ضد سرقت (Immobilizer)  
کیسه هوا   کیسه هوای راننده و سرنشین جلو   کیسه هوای راننده و سرنشین جلو  
سیستم ترمز   ترمز جلو دیسکی، ترمز عقب کاسه ای، مجهز به سیستم پیشرفته ترمز  ABSو EBD   ترمز جلو دیسکی، ترمز عقب کاسه ای و مجهز به سیستم ABS،EBD ، BA  وESC  

سخن آخر

در پایان مقایسه ساینا با کوئیک و همچنین پس از بررسی قیمت آن ها، می توان گفت که این دو خودرو قیمت تقریبا یکسانی داشته و در بازار فروش دارای جایگاه خوبی می باشند. همچنین با بررسی مشخصات ظاهری، فنی و امکانات رفاهی می توان گفت این دو خودرو نسبتا شبیه هم بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند؛ اما با توجه به وجود برخی امکانات پیشرفته و جدید در مدل کوئیک، می توان گفت که این خودرو نسبت به ساینا آپشن های بیشتری داشته و لذا می تواند بر آن برتری داشته باشد؛ اما به طور کلی می توان گفت که تفاوت سلیقه ای افراد و میزان بودجه و توان مالی آن ها همواره یک عامل اصلی در انتخاب این دو خودرو می باشد.

بنابراین نمی توان با مقایسه ساینا با کوئیک گفت که کدام خودرو می تواند بر دیگری برتری داشته باشد و مخاطبین بیشتری را به خود اختصاص دهد.

بررسی ساینا و آپشن های آن

بررسی کوئیک

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست فوری کارشناس