معرفی خودرو مزدا 3 جدید به همراه تمام تیپ های آن و آپشن ها

معرفی خودرو مزدا 3 جدید به همراه تمام تیپ های آن و آپشن ها

تاریخچه مزدا 3 جدید

خودرو مزدا 3 از جمله محبوب ترین خودروهای شرکت مزدا موتور در سطح بین الملل می باشد که از سال 2003 میلادی توسط این شرکت تولید و در 4 نسل مختلف به بازار عرضه می شود. فروش این خودرو در ایران نیز بسیار موفق بوده و لذا از سال 2006 این خودرو توسط گروه صنعتی بهمن مونتاژ و به بازار عرضه شده است؛ اما این نکته قابل ذکر است که تنها دو نسل از این خودرو در کشور ما وجود داشته و منظور از مزدا 3 جدید، در واقع نسل دوم این خودرو است، چرا که پس از مونتاژ و عرضه نسل دوم خودرو مزدا 3، نسل های بعدی این خودرو وارد کشور نشدند و لذا این نام تاکنون بر روی نسل دوم این خودرو در کشور ما باقی مانده است. قبل از آنکه به بررسی خودرو مزدا 3 جدید بپردازیم و تیپ های آن را معرفی کنیم، شاید بهتر باشد کمی در رابطه با خودرو مزدا 3 و تاریخچه تولید آن از ابتدا تا به امروز صحبت کنیم، به همین منظور لازم به ذکر است که خودروی مزدا 3 یک خودروی سواری کامپکت ژاپنی است که همواره توسط شرکت خودروسازی مزدا موتور ژاپن تولید می شود. این خودرو تا به امروز در 4 نسل مختلف به بازار جهانی عرضه شده و در دسته ی برترین خودروهای سواری سدان و اسپرت قرار می گیرد. مزدا 3 جدید یا همان نسل دوم خودروی سواری مزدا 3 در سال 2010 به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه شد و مورد استقبال عموم افراد و علاقمندان قرار گرفت و لذا با توجه به خیل عظیم طرفداران خودروی مزدا 3 جدید، شرکت مزدا موتور تصمیم گرفت مدتی پس از عرضه این نسل از مزدا 3 نسخه هاچ بک آن را تولید و روانه ی بازار کند؛ اما این موضوع شگفت آور بود که نسخه هاچ بک مزدا 3 جدید نتوانست به  محبوبیت نسخه سدان این خودرو دست یابد و در نتیجه تولید نسخه هاچ بک از لیست نسخه های مختلف مزدا 3 جدید حذف شد.

مزدا 3 هاچ بک
مزدا 3 هاچ بک

پس از خودروی مزدا 3 جدید، نسل سوم مزدا 3 در سال 2014 روانه بازار شد و رونمایی از نسخه فیس لیفت نسل سوم مزدا 3 در سال 2016 موجب شد تا این خودرو از یک خودروی اسپرت شهری به یک خودروی لوکس تغییر رویه دهد و اما آخرین نسل از این خودرو که تا به امروز تولید شده نسل چهارم خودروهای مزدا 3 است که در سال 2018 برای اولین بار از آن رونمایی شد. این خودرو با تغییرات باورنکردنی در طراحی ظاهری، طراحی های داخل کابین، مشخصات فنی و ارتقاء امکانات رفاهی در حال حاضر به عنوان جدیدترین خودروی مزدا 3 شرکت مزدا موتور ژاپن شناخته می شود؛ اما گفتنی است که این نسل از مزدا 3 همچون سایر نسل های دیگر قابلیت تولید و یا عرضه وارداتی را به کشور ما ندارد .

نسل چهارم مزدا 3
نسل چهارم مزدا 3

معرفی مزدا 3 جدید

نسل دوم خودرو مزدا 3 که در کشورهای آسیا شرقی با عنوان خودروی زوم زوم شناخته می شود، از سال  1389 تحت عنوان مزدا 3 جدید وارد خط تولید شرکت خودروسازی بهمن شد و در مدت کوتاهی در سطح مطلوبی از فروش بازار داخلی کشور قرار گرفت. مزدا 3 جدید همواره در دو نسخه صندوقدار و هاچ بک در کشور ما تولید و به بازار عرضه می شود و لذا لازم به ذکر است که در هر دو نسخه دارای تیپ های متفاوتی می باشد.

به منظور آشنایی بیشتر با خودرو مزدا 3 جدید بهتر است که به بررسی طراحی های ظاهری، طراحی های داخلی، مشخصات فنی و امکانات رفاهی آن بپردازیم:

طراحی های ظاهری مزدا 3 جدید

طراحی ظاهری مزدا 3 جدید به ویژه در نمای روبه روی آن، بسیار متفاوت از نسل قبلی مزدا 3 می باشد.

این خودرو فاقد جلو پنجره بوده و در واقع هواکش بزرگ سپر جلو به نحوی طراحی شده تا علاوه بر تامین هوای مورد نیاز پیشرانه ی خودرو و خنک کاری اجزای فنی، نقش جلو پنجره را نیز برعهده داشته باشد.

سایز چراغ های جلو متناسب با ابعاد کلی مزدا 3 جدید بوده و هماهنگی مطلوبی میان اجزاء برقرار است.

چراغ های مه شکن در زمینه ای مشکی رنگ و در دو طرف هواکش بزرگ قرار گرفته اند.

سپر بزرگ جلو همرنگ با بدنه طراحی شده است.

در نمای عقب این خودرو، چراغ ها همواره نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند، چرا که کشیدگی چراغ ها تا روی صندوق عقب خودرو ادامه داشته و لذا مزدا 3 جدید را از سایر خودروهای خارجی و داخلی متمایز می سازد.

 • از دیگر ویژگی های طراحی ظاهری نمای عقبی این خودرو می توان به اسپویلر باریکی که بر درب صندوق عقب جایگذاری شده، اشاره کرد.
 • همچنین ابعاد کلی این خودرو را می توان به این ترتیب تشریح نمود:

طول: 4580mm، عرض: 1755mm ارتفاع: 1470m، فاصله دو محور: 2640mm

نمای ظاهری مزدا3 جدید
نمای ظاهری مزدا3 جدید

طراحی های داخل کابین مزدا 3 جدید

فضای کابین این خودرو از فضای یک سدان خانوادگی تنگ تر و کوچک تر بوده و لذا گفته می شود طراحی داخلی کابین مزدا 3 جدید دارای یک طراحی اسپرت می باشد.

 • ارگونومی کابین بسیار مناسب ارزیابی شده و دسترسی به بخش های مختلف داخل کابین بسیار سهل و امکان پذیر می باشد.
 • شیب ایجاد شده در قسمت کنسول میانی این خودرو، امکان دسترسی به ابزارها و متعلقات این بخش را افزایش داده است.
 • فضای پای صندلی های عقب بسیار محدود می باشد و می تواند در مسافت های طولانی مدت سرنشین های ردیف صندلی های عقبی را خسته کند.
 • به طور کلی کابین مزدا 3 جدید را می توان به لحاظ کیفی در رده های رو به بالای جدول تولیدات داخلی قرار داد.
فضای داخل کابین مزدا3 جدید
فضای داخل کابین مزدا3 جدید

مشخصات فنی مزدا 3 جدید

 • این خودرو دارای پیشرانه ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ با حجم ۲۰۰۰ سی سی می باشد.

جعبه دنده 5 سرعته و اتوماتیک مزدا 3 جدید قابلیت انتقال به جعبه دنده دستی توسط راننده را دارد.

 • توان خروجی این خودرو برابر با 147.4 اسب بخار با دور موتور 6500 دور در دقیقه می باشد.
 • حداکثر گشتاور پیشرانه ی این خودرو برابر با 187 نیوتن متر بوده که در 4000 rmp  پایدار می باشد.
 • گنجایش باک سوخت این خودرو برابر با 55 لیتر بوده و مصرف سوخت آن به طور متوسط حدود 8 لیتر بر صد کیلومتر برآورد می شود.
 • همچنین با توجه به وزن 1260 کیلوگرمی این خودرو گفته می شود که مصرف سوخت مطلوبی دارد.
 • شاسی این خودرو نسبت به نسل قبلی آن حدود 15 کیلوگرم سبک تر شده و لذا گفته می شود 28 درصد استحکام بیشتری را تحمل می نماید.
 • ترمزهای قسمت جلو این خودرو از نوع دیسکی خنک شونده و قسمت عقب آن از نوع دیسکی ساده می باشد.
 • سیستم تعلیق مزدا 3 جدید در قسمت جلو از نوع استرت و در قسمت عقب از نوع چند بازویی E شکل است که هر دو همراه با میل تعادل و فنر لول به کار برده می شوند.
مشخصات فنی مزدا 3
مشخصات فنی مزدا 3

تجهیزات و آپشن ها

 • سیستم سوییچ هوشمند و استارت دکمه‌ای
 • فرمان الکتروهیدرولیک
 • مجهز به ۶ کیسه هوای ایمنی (جلو، جانبی، پرده ای)
 •  سیستم تنظیم ارتفاع صندلی راننده در ۴ جهت
 • گرمکن صندلی جلو با قابلیت تنظیم در ۵ دمای متفاوت
 • قابلیت تنظیم اتوماتیک زاویه چراغ‌های جلو و روشن و خاموش کردن آن ها
 • چرخش همزمان چراغ های جلو با فرمان
 •   مه شکن های جلو و عقب
 • کامپیوتر سفری با قابلیت نمایش مدیریت پیمایش و نشانگر دمای داخل و خارج خودرو
 • سیستم کنترل پایداری در حرکت و کروز کنترل
 • قفل مرکزی و ریموت کنترل، سیستم قفل دوبله
 • تجهیزات جانبی همچون سانروف شیشه‌ای، روکش صندلی چرمی، سیستم صوتی مجهز به ۶ بلندگو، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، شیشه بالابر برقی درب ها با قابلیت برگشت اتوماتیک، سیستم صوتی MP۳ با ورودی AUX و با قابلیت کنترل از روی فرمان، آینه جانبی برقی و تاشو، شیشه شوی چراغ های جلو، حسگر باران، LED پشت سریهای جلو با قابلیت عکس العمل در برابر ضربه و روکش دسته دنده چرمی
مزدا 3 جدید
مزدا 3 جدید

معرفی تیپ های مزدا 3 جدید

همانطور که گفته شد خودروی مزدا 3 از جمله خودروهای ژاپنی است که در دهه های اخیر وارد کشور ما شد و اکنون هم توسط شرکت خودروسازی بهمن در کشور ما در حال تولید می باشد؛ اما همانطور که گفته شد به دلایل مختلف و از جمله تحریم های اقتصادی تولید این خودرو تا حدودی در کشور ما با موانعی رو به رو شد و لذا امروزه تنها نسل دوم مزدا 3 تحت عنوان مزدا 3 جدید در حال تولید و عرضه به بازار داخلی است.  همچنین همانطور که گفته شد نسل دوم این خودرو در دو نسخه و چند تیپ به بازار ارائه شده که هر کدام به نوعی مورد پسند افراد قرار گرفته است، در نتیجه به منظور شناخت این خودرو بهتر آن است که با انواع تیپ های آن نیز آشنا باشید.

مزدا 3 همواره در 4 تیپ تولید و به بازار عرضه می شود؛ اما لازم به ذکر است که مشخصات فنی در 4 تیپ تقریبا یکسان بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، بلکه به لحاظ امکانات رفاهی، تجهیزات و آپشن ها تمایزاتی میان این چهار تیپ وجود دارد که می توان با بررسی هر کدام از تیپ ها به این اطلاعات دست یافت:

 • تیپ 1 مزدا 3: همانطور که گفته شد مشخصات فنی در تمام تیپ های مزدا 3 یکسان بوده و لذا می توان گفت که تیپ 1 این خودرو دارای موتور ۲ لیتری و ۴ سیلندر با گیربکس ۵ سرعته دستی است و توان آن برابر با ۱۴۵ اسب بخار می باشد؛ اما به لحاظ ظاهری باید گفت که این تیپ به زیبایی تیپ های 3 و 4 نبوده و دارای ظاهری ساده تر می باشد. همچنین از دیگر کاستی های این تیپ می توان به کمبود اسپویلر، سانروف شیشه ای، روکش چرمی صندلی ها، رکاب و پروژکتور اشاره کرد.
 • تیپ 2 مزدا 3: در تیپ 2 نیز مشخصات فنی کاملا یکسان با سایر تیپ ها مزدا 3 می باشد؛ اما در مقایسه با تیپ 1 شاهد برخی تغییرات چشمگیر در بخش تجهیزات و امکانات رفاهی خودرو هستیم، به عنوان مثال اضافه شدن امکاناتی از جمله روکش چرمی دسته دنده، صندلی ها و فرمان، رادیو پخش CD و گرم کن صندلی به تیپ 2 مزدا 3، این تیپ را از تیپ 1 این خودروهای متمایز می سازد.
 • تیپ 3 مزدا 3: در این تیپ از خودروی مزدا 3 علاوه بر تجهیزات و آپشن های تیپ 2 شاهد امکانات جدیدتر و پیشرفته تری از جمله برف پاک‌ کن اتوماتیک با حسگر باران، سپر و جلو پنجره اسپرت، سانروف و چراغ جلو با قابلیت روشن و خاموش شدن اتوماتیک هستیم و می توان گفت تیپ 3 خودرو مزدا 3 در رده ی خودروهای لوکس و گران قیمت جای می گیرد؛ اما یاد آوری می کنیم که مشخصات فنی همچنان در این تیپ نیز با سایرها تیپ ها کاملا یکسان و برابر می باشد.
 • تیپ 4 مزدا 3: با بررسی قابلیت ها و آپشن های تیپ 4 خودرو مزدا 3، قطعا شما هم به این نتیجه می رسید که تیپ 4 کامل ترین تیپ این خودرو ژاپنی می باشد، چرا که این خودرو علاوه بر برخورداری از تمام آپشن های تیپ های قبلی از امکانات جدیدتر و پیشرفه تری  از جمله ۶ عدد کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری خودرو، ترمز ضد قفل، فرمان الکتروهیدرولیک، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم صوتی و تصویری  MP3 با قابلیت اتصال AUX  به همراه ۶ بلندگو، سیستم مولتی مدیا کامپیوتر سفر و محاسبه گر میانگین مصرف سوخت، صندلی‌ برقی راننده با قابلیت تنظیم در ۴ جهت، گرم کن صندلی با قابلیت تنظیم در ۵ دمای مختلف، آینه ‌های جانبی جمع شونده خودکار و کروز کنترل برخوردار است و لذا می توان گفت که این تیپ از خودرو بسیار شبیه به خودروهای گران قیمت و لوکس از جمله خودروهای تویوتا، کرولا و میتسوبیشی لنسر تیپ 4 بوده و می تواند در بازار بین المللی با آن ها به رقابت بپردازد.
مزدا3 تیپ4
مزدا 3 تیپ4

مقلات مرتبط

معرفی سراتو

کپچر بخریم یا نخریم؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست فوری کارشناس