معرفی و بررسی پژو 405 slx و اپشن های آن و انواع پژو slx405

معرفی و بررسی پژو 405 slx و اپشن های آن و انواع پژو slx405

پژو 405 slx متعلق به کمپانی پژو میباشد که تولید ان در سال1365(1987) شروع و در سال 1375(1996) به پایان رسید. تیم طراحی اتومبیل پینینفارینای در ایتالیا این خودرو را طراحی کردند که دقیقا یک سال پس از تولیدش این خودرو رتبه ی بهترین خودروی اروپا را به خود کسب کرد.

پژو 405 از ساده ترین مدل ها از نظر امکانات رفاهی مانند نداشتن کولر،شیشه بالابرها و اینه های دستی و…تا اپشن هایی نظیر صندلی های اسپرت و از نوع چرم،مه شکن، تهویه اتوماتیک،سانروف،اینههای برقی،اسپویلر،قفل مرکزی،سیستم صوتی قوی،چراغ شور،تنظیم ارتفاع روغنی و..که در زمان خود از جمله اسپرت ترین ها بودند تولید شده است و همچنین پژو405 در انواع مدل های انژکتور،تنفس طبیعی،دیزلی،توربوشارژ،شانزده سوپاپ،هشت سوپاپ و کاربراتور میباشد.

از پلتفرم405در خودروهای دنا و دنا پلاس، انواع پژوپارس،انواع سمند،انواع پژو اردی وانواع سورن استفاده شده است.

ارزانترین خودروی پژو 405 جی ال و گرانترین ان پژو405تی 16 میباشد به طوری که در ان زمان میتوانستید سه دستگاه خودروی پژو405جی ال تنها با قیمت یک دستگاه پژو405تی16 خریداری کنید.

حجم موتورهایی که در پژو405 استفاده شده است از 1400سی سی تا 2000سی سی میبا+شد.

پژو405بجز فرانسه در انگلستان هم تولید میشد و جز پرفروش ترین خودروهای انجا بود،پژو 405در انگلستان فقط به صورت استیشن و4 در(سدان) بوده و موتور ان درامتداد پلوسها و به صورت عرضی نصب گذاشته شده است.

در سال های پیشین پژو405 با موتور4/1 لیتری هم تولید میشد اما این موتور از روی اتاق405 حذف شد و دلیل ان محدودیت های کنترل گازهای خروجی از اگزوز این موتوربود.

در ایران کمپانی های خودروسازی داخلی به دلیل اینکه تکنولوژی پیکان خارج از رده بود و همچنین طراحی ان بسیار کهنه و قدیمی شده بود دنبال راه رهایی از این طرح بودند و بنابراین سرمایه گذاری جدیدی روی طرحی از خودروی بروز مانند پژو405انجام دهند و اینگونه بود که خط تولید پژو405 به دست رییس جمهور وقت ایران در سال1369 اغاز شد و از ان سال تولید و کار مونتاژ این خودرو اغاز شد.

شرکت ساپکو از سال1373شروع به ساخت قطعات داخلی پژو405 کرد و بیش از 75 درصد قطعات این خودرو را تا سال1377توانست تولید کند و ایران را از خرید این قطعات با قیمتی چند برابر بی نیاز کرد که متاسفانه کیفیت این قطعات بسیار کاهش پیدا کرد.

شرکت ایران خودرو تمام عزم و اراده ی خود را به کار بست تا درخاورمیانه پژو405 را بهترین خودروی تولیدی معرفی کند. این خودرو در مقابل جریان هوا ایستادگی ناچیزی دارد(با ضریب31درصد) و همچنین اتاق ان بزرگ و جاداراست که باعث محبوبیتش شده است، یکی دیگر از مزیت های پژو405 این است که سیستم فرمان این خودرو دنده شانه ای میباشد یعنی راننده این اختیار را دارد که نسبت به قد خودش فرمان را بالا پایین اورد.

پژوپارس و پژوپرشیا از لحاظ ظاهری ترکیبی از پژو405 میباشد که این دو خودرو درزمان عرضه ی خود بسیار شیک بودند و در انها قسمت های درکاپوت،جلوپنجره،سپرو چراغ های جلو و عقب،درصندوق عقب نسبت به پژو405 دچار تغییرات شده است.

از جمله خودروهای دیگر شبیه به پژو405،پژواردی بود که با محور محرک عقب و موتور پیکان عرضه میشد، پژو روآ نام مدل ارتقا یافته ی ان است که در اوایل با نام آردی ایکس در سال 85 عرضه میشد.

جالب است بدانید سمند که با عنوان خودروی ملی ایران نامیده میشود هم خودرویی بر اساس پلت فرم پژو405 میباشد که در ابتدا قرار بود جانشین پیکان شود.

شرکت ایران خودرو که تولید کننده پیشتاز خودرو در ایران میباشد، مدل های زیر را بر اساس پژو405 تولید میکند:

*پژو405glx/gl ابتدا با موتور6/1 لیتری و بعد از ان9/1لیتری 8 سوپاپ کاربراتوری، که تولید ان در سال2002متوقف شد

*پژو405 glxوgli که مدل gli کم اپشن تر ازglx میباشد که ما بین سالهای 83تا86 تولید میشد

*پژو405slx مدل آپدیت شده ی پژو405 میباشد که با تغییر درنمای خارجی و داخلی و موتور6/1لیتری تی یو5 عرضه میشود

اکنون میخواهیم درباره ی پژو405slxکه مدل بروزتری میباشداطلاعاتی بدست اوریم:

پژو405slxنوع پیشرفته و بروز پژو405 میباشد، ایران خودرو در تغییرات ظاهریslx405 سعی کرده که با تغییراتی بسیار ریز و بدون تغییر شکل بدنه ظاهر قدیمی پژو405 را مدرن کند، برهمین اساس تغییرات ظاهری این خودرو شامل:جلو پنجره ی جدید،چراغ های جلو با راهنمایی های یکپارچه،آینه های جانبی جدید،گرافیک داخلی جدید چراغ های عقب،مه شکن هایی که به سمت سپر جلو میروند و اضافه شدن یک اسپویلر کوچک به لبه ی در صندوق بار. باوجود این تغییرات ظاهر این خودرو به عقیده ی بسیاری نه تنها زیبا تر نشده بلکه همانند سایر تغییرات پسرفت داشته زیرا ظاهر این خودرو که اجزای ان باهم هماهنگی داشته اند دیگر این هماهنگی بهم خورده و ازبین رفته است.

درمدل پژو 405 slx درست است که تغییرات ظاهری جزیی صورت گرفت اما داخل آن تغییری نیافت تا اینکه بالاخره در اوایل دهه 90شمسی ایران خودرو نهایتا تصمیم گرفت تغیری در داشبورد این خودرو ایجاد کند. کلیت این داشبورد جدید در 405و پارس مشترک میباشد و فقط در رنگ آن تفاوت هایی وجود دارد به طور مثال این داشبورد در405 بجز بخش وسط آن که مشکی است سایر قسمت های آن کرمی میباشد.

اگر فقط به ظاهر این داشبورد جدید توجه کنیم میبینیم که ظاهر ان زیباتر و مدرن تر از قبل است اما متاسفانه کیفیت آن نه تنها بهتر نشده بلکه نسبت به داشبورد قدیمی چند مرتبه کاهش نیز یافته است و جنس آن تماما از پلاستیک خشک و بی کیفیت است که پس از مدت کوتاهی به صدا درمی اید.

نمای عقب این خودرو
نمای عقب این خودرو

پژو405 به دلیل قیمت نسبتا پایین آن با وجود اینکه بسیار قدیمی و کهنه است بازهم خریدارانی در بازار دارد. 405 همانند خودرو های داخلی کیفیت ساخت پایینی دارد و هیچوقت در ارزیابی کیفیت بیش از یک ستاره کسب نکرده است.

در مدل slx در سربالایی ها و هنگام پر بودن خودرو کم می اورد و به دنده معکوس نیاز پیدا میکند، یک نوع دیگر از معایب پژو 405 slx نداشتن هماهنگی پیشرانه و گیربکس و همینطور کم بودن نور چراغ های جلو میباشد.

در مدلslx تنها چراغ خطر سومled و مه شکن های جلو به خودرو اضافه شده است .

پژو405 slx در سال 1988 رتبه ی بهترین خودروی اروپا را کسب کرد و به دلیل مزایایی مانند خدمات پس از فروش آسان،قیمت مناسب،اتاق جادارو…پرفروش ترین خودرو شده بود.

مشخصات فنی پژو405 slx 

موتور: 4 سیلندرخطی 16 سوپاپ

حجم موتور: 1587 سی سی

قدرت: 108 اسب بخار در دور5600

گشتاور: 142 نیوتن متر در دور4000

گیربکس: دستی5 سرعته

انتقال نیرو: دیفرانسیل جلو

آپشن های پژو 405 slx

آپشن های ایمنی: ترمزضد قفلabc و ebd، ترمزجلودیسکی خنک شونده، ترمز عقب کاسه ای،کیسه هوای راننده و سرنشین،قفل مرکزی با ریموت

آپشن های رفاهی: شیشه بالابر برقی درهای جلو، کلیدبازکن صندوق عقب از داخل اتاق، آینه های جانبی برقی، بلندگوهای جلو، سیستم صوتی، تنظیم دستی صندلی ها، فرمان هیدرولیک،چراغ های مه شکن جلو.

آپشن های پژو 405 slx
آپشن های پژو 405 slx

معرفی پژو پارس tu5

معرفی پژو207 و آپشن های ان انواع مدل های آن

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست فوری کارشناس