چک لیست ایمنی خودرو پیش از سفر

چک لیست ایمنی خودرو پیش از سفر

چک لیست ایمنی خودرو پیش از سفر

چک لیست ایمنی خودرو پیش از سفر
چک لیست ایمنی خودرو پیش از سفر

لیست ایمنی خودرو یکی از مواردی است که باید قبل از اقدام به مسافرت تمام موارد آن را کنترل نمایید. در واقع سفر زمانی می تواند خاطره ای ماندگار را از خود برجای بگذارد که با امنیت و فراغ خاطر سرنشینان و از جمله راننده خودرو همراه باشد. البته در صورتی که لیست ایمنی خودرو را به درستی کنترل نکنید ممکن است نتیجه ای معکوس در این زمینه عاید شما شود. حتما تا کنون با مواردی مواجه شده اید که بعضی از افراد در جاده ها سرگردان شده و از سایر خودروها تقاضای کمک می کنند. مطمئنا اگر قبل از سفر به کنترل موارد ایمنی خودرو می پرداختند دچار چنین مشکلی نمی شدند. ما در این مطلب سعی کرده ایم تا اطلاعات مناسبی در خصوص چک لیست ایمنی خودرو پیش از سفر را در اختیار شما قرار دهیم. فراموش نکنید شما نه تنها در قبال خودتان بلکه در قبال سرنشینان دیگر نیز مسئولیت دارید. امنیت خودرو در واقع امنیت راننده و سرنشینان آن است. توصیه می کنیم به منظور حفظ امنیت خود و سرنشینان خودرو حتما این مطلب را تا پایان بخوانید و قبل از اقدام به سفر سعی کنید تا از آنها یادداشت برداری کنید. قطعا سلامت و کنترل لیست ایمنی خودرو می تواند سفر خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

برای چک لیست ایمنی خودرو کار را به کاردان بسپارید.

لیست ایمنی خودرو از جمله مواردی است که چندان نیازمند مهارت خاصی نمی باشد. البته بهتر است برای کنترل بیشتر بعضی موارد که خودتان در این زمینه سررشته ندارید کار را به مکانیک های خبره و فنی بسپارید. قطعا آنها در این زمینه بیشتر می توانند به شما کمک کنند. این کار به خصوص در برخی موارد  چک لیست ایمنی خودرو بیشتر جنبه تخصصی پیدا می کند. به عنوان مثال کنترل دیسک و صفحه کلاچ و تعویض آن یکی از همین موارد است. توصیه می کنیم در این زمینه حتما از راهنمایی و کمک مشاوران فنی استفاده کنید و تا زمانی که نسبت به سطح مهارت خودتان اطمینان کامل ندارید شخصا دست به کار نشوید.

برای چک لیست ایمنی خودرو کار را به کاردان بسپارید.
برای چک لیست ایمنی خودرو کار را به کاردان بسپارید.

چک لیست ایمنی خودرو شامل چه مواردی است؟

مهمترین مواردی که باید قبل از سفر کنترل کنید و در لیست ایمنی خودرو قرار می گیرند را به ترتیب در هفت گام اساسی برای شما خلاصه کرده ایم. این هفت گام اساسی عبارتند از:

  • چک باتری خودرو
  • کنترل رادیاتور
  • چک سیستم ترمز و واسکازین
  •  کنترل شیشه شو و برف پاک کن ها
  • کنترل روغن موتور و فیلتر هوا
  • ارزیابی وضعیت لاستیک های خودرو
  • کنترل و بررسی چراغ های خودرو

با رعایت هر یک از مواردی که در چک لیست ایمنی خودرو به آن اشاره شده است می توانید در کنار لذت بردن از رانندگی در جاده همچنین آسودگی و امنیت را نیز برای خود و اعضای خانواده تامین کنید. در ادامه این مطلب به بررسی هر یک از هفت مرحله چک لیست ایمنی خودرو قبل از سفر خواهیم پرداخت.

چک لیست ایمنی خودرو شامل چه مواردی است؟
چک لیست ایمنی خودرو شامل چه مواردی است؟

چک باتری خودرو

در گام نخست چک لیست ایمنی خودرو بهتر است اتصالات باتری و هر نوع رسوب زدگی آن را بررسی کنید. اطمینان پیدا کنید که باتری سالم است. با پاک کردن رسوبات و تمیز کردن آن و تعویض اتصالات باتری می توانید در این مورد اطمینان حاصل کنید.  

کنترل رادیاتور

بهتر است در مرحله بعد از چک لیست ایمنی خودرو اتصالات و میزان آب یا ضد یخ موجود در رادیاتور را کنترل کنید. فراموش نکنید به طور کلی به منظور بررسی دقیق حجم ضد یخ موجود در رادیاتور دو ساعت پس از خاموش شدن خودرو این مورد را کنترل کنید. هر گونه پارگی شیلنگ های رادیاتور می تواند تبعات ناگواری را برای خودروی شما فراهم نماید. به عنوان مثال از بین رفتن و آسیب به واشر سر سیلندر در هنگام جوش زدن غیر معمول رادیاتور یکی از این موارد است.  

چک سیستم ترمز و واسکازین

از سلامت ترمز هایتان به عنوان یکی از اصلی ترین موارد کنترل لیست ایمنی خودرو قبل از سفر حتما اطمینان پیدا کنید. البته این مورد را می توانید به مکانیک های حرفه ای بسپارید. تعویض لنت ترمز و دیسک خودرو از جمله مواردی است که اگر لنت ترمز شما رو به اتمام باشد باید انجام دهید. ساییدگی دیسک می تواند خطر بروز مشکل در سیستم ترمز را افزایش دهد و حتما باید تعویض شود. همچنین تعویض روغن ترمز و کنترل حجم مخزن آن در این مرحله می تواند همزمان انجام گیرد. بهتر است کنترل حجم واسکازین خودرو به منظور سهولت کار گیربکس نیز در همین مرحله انجام شود و در صورت صلاحدید تعویض شود. بدون تمام کردن چک ترمز سراغ سایر مراحل لیست ایمنی خودرو نروید.

کنترل شیشه شو و برف پاک کن ها

یکی دیگر از مواردی که شاید در ظاهر بی اهمیت به نظر برسد و حتی چنین تصور شود که نباید در لیست ایمنی خودرو پیش از سفر قرار گیرد کنترل میزان شیشه شور موجود در مخزن مربوطه است.  ولی در واقع از اهمیت ویژه ای برخوردار است مایع شیشه شو باید به میزان مناسب در مخزن مربوطه موجود باشد. در غیر این صورت امکان عدم دید و مشکلات ناشی از تغییر آب و هوا را برای راننده در مسیرهای مختلف به دنبال خواهد داشت. چک لیست ایمنی خودرو از این نظر اهمیت زیادی دارد. فراموش نکنید استفاده از آب ساده توصیه نمی شود. همچنین لازم است سالم بودن برف پاک کن ها را هم کنترل کنید.

کنترل شیشه شو و برف پاک کن ها
کنترل شیشه شو و برف پاک کن ها

کنترل روغن موتور و فیلتر هوا

یکی دیگر از مواردی که بررسی و بازبینی آن در لیست ایمنی خودرو  ضرورت دارد کنترل حجم روغن موتور موجود  است. در واقع بهتر است از طریق گیج روغن از فول بودن یا نیاز به تعویض روغن موتور مطمئن شوید. فراموش نکنید تغییر رنگ روغن موتور و عدم غلظت و چسبندگی مناسب آن می تواند دلیل خوبی برای تعویض آن باشد. هنگام تعویض روغن فیلتر هوا را نیز چک کنید و اگر لازم باشد فیلتر هوای جدید را جایگزین نمایید. این کار تاثیر مستقیمی  بر بهینه سازی کارکرد موتور دارد.

ارزیابی وضعیت لاستیک های خودرو

هر نوع پارگی یا سوراخ در لاستیک های خودروی شما می تواند در جاده کار دست شما بدهد. بهتر است قبل از سفر  به منظور چک لیست ایمنی خودرو لاستیک های فرسوده و غیر مسطح خودتان را عوض کنید. غالبا عمر مفید لاستیک ها بین 5 تا 6 سال است بنابراین از استفاده از لاستیک های فرسوده و مستعمل خودداری کنید. تنظیم  باد تایرها و همچنین کنترل زاپاس قبل از سفر یکی از اساسی ترین اقداماتی است که باید به انجام برسانید.

کنترل و بررسی چراغ های خودرو

بالاخره بهتر است به منظور کنترل بهتر وضعیت روشنایی و نوردهی خودرو در لیست ایمنی خودرو بررسی کنید ببینید چراغ های جلو و عقب خودروی شما حتما سالم باشند. وجود هر گونه نقص در سیستم روشنایی و فلاشر  ضمن ایجاد مشکلاتی به هنگام شب در صورت  معیوب بودن، عدم وضوح و شفافیت کافی حتی می تواند موجب جریمه برای راننده شود. بهتر است لامپ هایی که مشکل دارند نیز حتما تعویض شوند.

کنترل و بررسی چراغ های خودرو
کنترل و بررسی چراغ های خودرو

بیشتر بدانید

کارشناسی خودرو پیش از سفر

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست فوری کارشناس