کارشناسی خودرو دست دوم

کارشناسی خودرو دست دوم

کارشناسی خودرو دست دوم

کارشناسی خودرو دست دوم یکی از اصلی ترین مواردی است که هنگام خرید خورو دست دوم باید به آن توجه کرد به دلیل اینکه بسیاری از سودجویان و کلاهبرداران خودروهای تصادفی را با پایین ترین قیمت خریداری کرده و پس از ترمیم خودرو آن را به اسم خودرو سالم و بدون تصادف و بی رنگ به فروش می رسانند.

در هنگام خرید خودرو دست دوم فقط کمی غفلت کافی است تا شما در دام کلاهبرداران و افراد سودجو بیفتید. خرید خودروی تصادفی علاوه بر ضرر و زیان مالی می تواند ضرر جانی هم داشته باشد چرا که خودروهای تصادفی و یا واژگون شده به هیچ عنوان دارای استاندارد لازم نبوده و کاملا نا امن هستند. توصیه می کنیم هنگام خرید خودرو دست دوم حتما از یک کارشناس خودرو کمک بگیرید.

حتما شما هم ضرب المثل (( گنجشک را رنگ میکنند و به جای قناری می فروشند )) را شنیده اید. درصورت استفاده از کارشناس در هنگام خرید خودرو دست دوم این ضرب المثل تحقق نخواهد یافت و در حقیقت تیر افراد سودجو به جای هدف ، با سنگ برخورد خواهد کرد چون که پس از کارشناسی خودرو دست دوم توسط کارشناسان ، تمام عیب و ایراد خودرو مشخص خواهد شد.

در برخی از خودروها وجود رنگ شدگی زیاد می تواند دلیل بر چپی بودن خودرو باشد که تشخیص آن توسط کارشناس خودرو امکان پذیر است. همه ما می دانیم که خودروی چپ شده نیاز به صافکاری و رنگ شدن دارد که مراحل رنگ آمیزی در کارخانه کاملا با رنگ آمیزی توسط شخص متفاوت است. یکی از تفاوتهای رنگ شدگی در کارخانه با بیرون این از کارخانه این است که بعد از رنگ شدن بدنه در کارخانه ، بدنه خودرو را در اتاق ( کوره ) با دمای بالای 150 درجه قرار می دهند تا رنگ آن خشک شود اما در بیرون از کارخانه دمای اتاقی که خودروی رنگ شده را در آن قرار می دهند بین 50 تا 60 درجه است که به همین دلیل کیفیت به دست آمده از رنگ هرگز با کیفیت رنگ کارخانه یکی نخواهد بود.

بازار خودرو دست دوم
بازار خودرو دست دوم

اهمیت کارشناسی خودرو دست دوم چیست ؟

1- به اطمینان رسیدن خریدار در مورد سلامتی خودرو

کارشناسی خودرو دست دوم موقعی اهمیت پیدا می کند که خریدار خودرو نمی داند خودروی مورد نظر چه عیب و ایرادی دارد و سوالاتی مثل  ( تصادفی است ، رنگ شدگی دارد ، قطعه ای از خودرو تعویض شده است ، چپ کرده یا نکرده ، راننده قبلی خودرو چطور راننده ای بوده است ، کارکرد خودرو وا قعی است یا کم شده است ، موتور ماشین سالم است یا نه ، خودرو از لحاظ فنی در چه وضعیتی است ، لاستیکها سالم است یا نه ، لوازم مصرفی خودرو نیاز به تعمیر دارد یا تعمیر شده است و …. ) ذهن خریدار را درگیر می کند که بین همه این سوالات مهمترین سوال این است که آیا فروشنده خودرو اطلاعاتی که در مورد خودرو داده است درست است یا خیر ؟

با کارشناسی خودرو توسط کارشناسان خودرو خیلی راحت می توانید به جواب سوالاتتون برسید و خریدی لذت بخش تجربه کنید.

2- مشخص شدن ارزش واقعی خودرو

هستند افرادی که در مورد خرید خودرو عجول هستند و بدون داشتن اطلاعات و تحقیق کافی اقدام به خرید خودرو میکنند. دقیقا همین افراد طعمه کلاهبرداران می شوند و یک خودرویی را با قیمت بسیار بالاتر از ارزش واقعی خریداری میکنند. تعیین قیمت خودرو به خیلی موارد بستگی دارد مثال : ساینا یا تیبا در تیپهای مختلف با عناوین EX ، SE-A ، SE-A LUX به بازار عرضه شده اند که هرکدام آنها تجهیزات متفاوتی داشته و قیمتشان باهم فرق دارد که تیپ SE-A LUX فولترین نوع آنها بوده و تیپ EX ساده ترین مدل آنهاست ، آیا قیمت خودروی ساینا مدل 1397 فول با قیمت ساینا مدل 1397 ساده یکی است ؟

 خیر ، هرگز نمی تواند قیمت این دو نوع یکسان باشد به دلیل اینکه ساینا فول آپشن دارای تجهیزات متنوعی بوده و ساینا ساده تجهیزات خاصی ندارد و دیگر مواردی که در قیمت تاثیر گذار هستند میزان تمیزی و خط و خش خودرو ، تاریخ پایان بیمه نامه ، وضعیت لاستیکها ، وضعیت رنگ شدگی و تصادف بدنه ، وضعیت موتور و گیربکس ، سالم و فعال بودن آپشنها  و …. میباشند که کارشناس خودرو با در نظر گرفتن تمامی این موارد قیمت خودروی دست دوم را مشخص میکند و به خریدار اعلام میکند که خودرو باقیمت مشخص شده ارزش خرید دارد و بیشتر از آن نمی ارزد  و یا ممکن است کلا خودرو مورد تایید نباشد که خریدن آن اشتباهی بزرگ باشد مانند خودروهایی که تصادف شدید داشته و دوتیکه شده اند ( خودروی دو تیکه به خودرویی گفته می شود که از قسمت عقب یا جلو برش خورده و یک خودروی دیگر را به آن متصل کرده اند )

خودروهای دوتیکه علاوه بر اینکه قابلیت شماره گذاری نیستند ، بسیار خطرناک در تصادفات نیز هستند . شاسی خودروهای دو تیکه مقاومتی در برابر تصادفات ندارند. پس اگر در زمینه خودرو تجربه ندارید اقدام به کارشناسی خودرو دست دوم بکنید تا نه از لحاظ مالی و نه از لحاظ جانی متضرر نشوید.

کارشناسی خودرو دست دوم
کارشناسی خودرو دست دوم

  3- بعضی وقتها کارشناسی خودرو دست دوم به نفع فروشنده هم است ، اما چرا ؟

همانطور که در بالا گفتیم ممکن است در هنگام خرید خودرو در دام کلاهبرداران بیفتیم اما این موضوع فقط هنگام خرید خودرو اتفاق نمی افتد و برعکس آن هم می تواند اتفاق بیفتد . یعنی ممکن است شما اقدام به فروش خودروی خود بکنید و در دام خریداران یا دلالان زیرک و فریبکار بیفتید. هستند بسیاری از افرادی که هنگام خرید خودرو از فروشندگان ، به دنبال ایرادای بنی اسرئیلی در خودرو می گردند تا به اصطلاح سر مال بزنند و تا حد توان قیمت خودرو را پایین بیاورند تا بتوانند آن را از قیمت واقعی خود پایین تر بخرند.

اگر در هنگام خرید یا فروش از کارشناسی خودرو استفاده کنید هرگز در دام افراد سودجو نخواهید افتاد. بعضی از افراد بر این باورند که مگر خریداران می توانند به زور قیمت را پایین بیاورن یا اگر هم بتوانند فوقش بتوانند مبلغ بسیار کمی را تخفیف بگیرند اما در پاسخ به این افراد باید بگیم که هرگز این طرز فکر انها صحیح نیست به دلیل اینکه دلالان خیلی راحت می توانند با شگردهای مختلف خودروی شما را بی ارزش جلوه دهند و با به هم زدن تمرکز شما خودرو را خیلی پایینتر از قیمت واقعی از شما خریداری کنند و یا اگر هم نتوانند تمرکز شما را به هم بزنند و در صورتی که خودروی شما برایشان ارزشمند باشد ، با قیمتی که خودتان اعلام کردید با شما معامله میکنند اما این موافقت کردن دلال با قیمت اعلام شده شما که فکر می کنید خودروی خود را به قیمت خوبی فروخته اید دلایلی دارد که در دفترخانه و هنگام انتقال سند متوجه خواهید شد که چه اشتباه بزرگی کرده اید. (( در مقاله بعدی در رابطه با این موضوع کاملا درباره روشهای کلاهبرداری دلالان توضیح خواهیم داد )) بارها شده که کارشناسان ما اقدام به قیمت گذاری خودرویی کرده اند که با قیمت بسیار پایینی در حال معامله بوده که بعد از کارشناسی خودرو دست دوم توسط کارشناس از ضرر فروشنده جلوگیری شده است. مثلا یک خودروی پژو 206 مدل 1397 حدود 20 میلیون تومان پایینتر قرار بود معامله بشه اما بعد از کارشناسی خودرو از این اتفاق جلوگیری شد.

مراحل کارشناسی خودرو دست دوم

1 – کارشناسی خودرو از نظر ظاهری

در این مرحله خودرو از نظر ظاهری توسط کارشناس مورد بررسی قرار می گیرد. مهمترین مسائلی که در ظاهر خودرو بررسی می شود رنگ شدگی ، تعویض قطعات ، تصادف ، خط و خش و … میباشد که در پایین به ترتیب به بررسی مراحل کارشناسی بدنه می پردازیم :

 • کارشناسی سقف و ستون از نظر رنگ یا تعویض شدگی

همه ما می دانیم که رنگ شدگی سقف و ستون نشان دهنده تصادف سنگینی است که خودرو قبلا داشته است که این اتفاق می تواند منجر به پرداخت هزینه های جبران ناپذیری شود. اگر خودرویی توسط کارشناس خودرو مورد بررسی قرار گرفت و کارشناس رنگ شدگی سقف و ستون را به شما اعلام کرد ، بهتر است از خرید آن خودرو صرفه جویی کنید حتی اگر قیمت آن خودرو مناسب بود. خودروهایی که سقف و ستون آنها رنگ شده است به احتمال خیلی زیاد تصادف سنگینی داشته و چپ یا واژگون شده است که در این حالت بدنه خودرو کاملا مقاومکت خود را از دست داده است که در تصادفات بعدی می تواند بسیار خطرناک باشد. شاید خودروهای چپی قیمت مناسبی داشته باشند اما مهمترین دلیل اینکه خرید خودروهای سقف و ستون رنگ توصیه نمی شود نداشتن امنیت سرنشینان است.

تشخیص رنگ شدگی
تشخیص رنگ شدگی
 • کارشناسی شاسی ها

در این مرحله از کارشناسی خودرو دست دوم شاسی ها و کف صندوق خودرو و حتی سرشاسی ها وسینی از نظر سلامتی کارشناسی می شود. شاسی های خودرو نقش مهمی در حفظ تعادل خودرو و امنیت سرنشینان  در هنگام تصادفات دارد. وقتی شاسی یک خودرو آسیب می بیند و شکل واقعی خود را از دست میدهد ، تعمیرکاران سعی میکنند شاسی را ترمیم کرده و مجددا آن را به حالت اول برگردانند که در بسیاری از مواقع شاسی به درستی برسر جای خود قرار نمیگیرد که در این صورت عدم تعادل خودرو در هنگام رانندگی کاملا احساس می شود مثلا جلوی خودرو گیج می شود و فرمان خودرو طبق میل شما عمل نمی کند یا هنگام عبور از سرعت گیرها عقب خودرو به یک سمتی می کشد. گاها تعمیرکاران حرفه ای می توانند شاسی خودرو را بصورت دقیق تنظیم کنند که این مشکلات پیش نیاید اما در این خودروها هم مشکلات دیگری وجود دارد مثلا شما فرض کنید یک میله آلومینومی یا آهنی را یک بار خم کردید و مجددا آن را صاف کردید ، آیا بعد از صاف کردن آن میله هنوز هم مقاومت آن مثل سابق است یا اگر دوباره آن را خم کنید خواهد شکست ؟ پس نتیجه می گیریم که حتی اگر شاسی به درستی ترمیم شود می تواند در بربر تصادفات به شدت آسیب پذیر باشد. خودروهای چپی و یا شاسی خورده خریدار ندارند و تنها خریداران این خودروها  دلالانی هستند که به دنبال همچین خودروهایی می گردند تا آنها را مفت خریده و گران بفروشند.

 • رنگ و تعویض شدگی کاپوت و درب صندوق

در کارشناسی خودرو دست دوم ، کارشناسان با استفاده از تجربه و تجهیزات خود می توانند میزان و شدت ضربه را مشخص کنند و آسیبهای احتمالی را بررسی کنند و متوجه شوند ضربه ای که از جلو یا عقب خورده تا کدام قسمتها پیش رفته است.

 • رنگ شدگی در اطراف خودرو ( درب ها و گلگیرها )

اطراف خودرو از جمله مواردی هستند که حتی در صورت تصادفات جزئی آسیب پذیر هستند که در صورت آسیب هرکدام از این قسمتها باید از قیمت خودرو کاسته شود فروشنده ای که مدعی می شود خودرو کاملا بدون رنگ است باید در صورت وجود داشتن رنگ و تعویضی ، طبق عرف از قیمت خودرو کم کند. رنگ شدگی و تصادف در قسمت اطراف خودرو مانند دربها به شرطی که به غیر از دربها و گلگیرها به کلاف خودرو آسیب نرساند ، به اندازه شاسی سقف و ستون مهم نیستند. البته رنگ شدگی در خودرو در هر قسمت که باشد ( به غیر از سپرها ) در قیمت خودرو تاثیر می گذارد.

 • رنگ سپرهای خودرو

سپرهای خودرو از اهمیت زیادی برخوردار نیستند ، اما کارشناسان جهت اطلاع خریدار در صورت رنگ شدگی و تعویض سپر آن را بررسی کرده و به خریدار اعلام میکنند.

2-کارشناسی خودرو از نظر فنی

بعد از کارشناسی خودرو از نظر بدنه حالا به بررسی فنی میرسیم . در صورت وجود داشتن مشکل فنی در خودرو خریدار مجبور می شود تا برای برطرف کردن مشکل هزینه های هنگفتی پرداخت کند که کارشناسان قبل از خرید خودرو ، فنی آن را بررسی میکنند تا خریدار با خیال راحت خودرو مورد نظر را خریداری کند.

 • کارشناسی موتور خودرو

موتور مهمترین قسمت یک خودرو است که اصطلاحا آن را قلب خودرو می نامند. کارشناسان شرکت اتول شناس این تضمین را به شما میدهند که در صورت وجود مشکل در موتور خودرو آن را به درستی تشخیص داده و به شما اعلام کنند. مواردی که در موتور خودرو کارشناسی می شوند روغن سوزی ، کمپرس ، رینگ پیستونها ، لرزش موتور ، صدای غیرعادی ، نشت روغن ، دود اگزوز ، یاتاقانها ، سیم کشی ، باتری و … را شامل می شود.

کارشناسی فنی خودرو
کارشناسی فنی خودرو
 • بررسی گیربکس

جعبه دنده ( گیربکس ) از حساسترین قسمتهای خودرو به حساب می آید که در کارشناسی خودرو دست دوم باید بصورت دقیق بررسی شود. وجود مشکل در گیربکس میتواند باعث بالا رفتن مصرف سوخت شود. مواردی که در کارشناسی گیربکس مورد بررسی قرار میگیرند: توربین ها، فشار روغن، دیسک و صفحه، بلبرینگ کلاچ، صدای تقه گیربکس و… میباشد.

 • کارشناسی لوازم مصرفی خودرو

در کارشناسی خودرو دست دوم کارشناسان قطعات و لوازم مصرفی خودرو را از جمله: لاستیک ها، روغن موتور، دیسک و صفحه، شمع ها، لنت ترمزها و … را مورد بررسی قرار میدهند تا خریدار از هزینه هایی که قرار است بعد از خرید خودرو انجام دهد مطلع شود.

 • دیاگ

با توجه به این که هر خودرو دیاگ مخصوص خود را دارد اولین  مورد در تست دیاگ استفاده از دیاگ مخصوص خودرو میباشد، رد تست دیاگ سنسورها، میزان مصرف سوخت، کارکرد خودرو، عملگرها و… مورد بررسی قرار میگیرد.

دیاگ
دیاگ
 • آپشن ها

از آنجا و فعال بودن یا نبودن  و یا فابریک و غیر فابریک بودن هرکدام از آپشن ها تاثیر زیادی در قیمت خودرو دارد باید توسط کارشناس خبره مورد بررسی قرار بگیرد، در کارشناسی خودرو دست دوم کارشناسان شرکت اتول شناس بصورت دقیق آپشن های خودرو را هم بصورت دستی و هم با دستگاه مورد بررسی قرا میدهند.

 • تست درایو ( رانندکی)

رانندگی با خودرو جدید هنگامی لذت بخش میشود که هیچ صدای اضافی در هنگام رانندگی در داخل خودرو به گوش نرسد و خودرو از لحاظ جلوبندی در سلامت کامل باشد، در هنگام کارشناسی خودرو دست دوم کارشناسان شرکت اتول شناس یا انجام تست رانندگی موتردی چون صدای اضافی داخل اتاق، جلوبندی، شتاب، قدرت موتور و… را کارشناسی میکنند.

کلام پایانی

کارشناسان خودرو شرکت اتول شناس این تضمین را به شما میدهند که در هنگام کارشناسی خودرو دست دوم تمامی خودرو را ( صفر تا صد) بصورت دقیق با استفاده از تجربه چند ساله و بروزترین دستگاه های دنیا انجام دهند و همچنین  گزارش مکتوب از وضعیت جزء به جزء خودرو به شما ارائه دهند.

رائه برگه گزارش کارشناسی
رائه برگه گزارش کارشناسی

مقالاط مرتبط

نحوه تشخیص کارکرد واقعی خودرو

کارشناسی خودرو در محل

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست فوری کارشناس