گیربکس cvt

گیربکس cvt

گیربکس cvt چیست؟

این نوع گیربس دارای سیستم انتقال قدرت متغییر میباشد که در سال 1886 برای اولین بار به ثبت رسید و نحوه کارکرد این نوع گیربکس اینگونه است که وقتی در یک خودرو راننده اقدام به تعویض دنده میکند ، این کار در گیربکس باعث میشود که دو چرخ دنده در اندازه ها و تعداد دنده های متفاوت باهم درگیر شوند و در اثر درگیر شدن این دو چرخ دنده ، ضریب دنده های گوناگون متناسب با تعداد دنده ها و قطر چرخ دنده به وجود می آید که گشتاور بر اساس ضریب دنده از موتور به چرخها انتقال پیدا میکند.

گیربکس cvt
گیربکس cvt

خودرو سازانی همچون جنرال موتورز، ائودی، هوندا، نیسان و همچنین خودرو سازان چینی در تولید محصولات خود از این نوع گیربکس استفاده میکنند.

اجزا تشکیل دهنده گیربکس cvt شامل پولی ورودی (محرک) ، پولی خروجی (متحرک) و یک تسمه از جنس فلز و یا پلاستیک میباشد.

آشنایی و بررسی رنو فلوئنس

نقد و بررسی جک S5

بررسی کیا سراتو

مزایای گیربکس cvt

از مزایای این نوع سیستم انتقال قدرت میتوان به تعویض دنده بسیار نرم آن اشاره کرد، طوری که هنگام تعویض دنده راننده و سرنشینان فقط شتاب گرفتن خودرو را احساس میکنند و به هیچ عنوان متوجه تعویض دنده نمیشوند.

سیستم انتقال قدرت cvt  باعث مشودتوان موتور به شکل بهتری انتقال یابد و باعث میشود که موتور خودرو کمتر دچار خرابی شود، در حالی که تعویض سریع دنده باعث میشودکهد به موتور خودرو آسیب برسد وموتور در سرعتی غیر از سرعت بهینه خود کار کند.

از دیگر مزایای این نوع از گیربکس میتوان به کاهش ذرات آلاینده، کاهش مصرف سوخت، شتاب زیادتر و کاهش توان کمتر، یکنواختی در حرکت، دور موتور پایین اشاره کرد.

که با توجه به شرایط آب و هوایی این روزها و آلودگی بیش از حد هوا و همچنین گرانی بنزین شاید این سیستم انتقال قدرت بتواند کمکی باشد.

گیربکس
گیربکس

معایب گیربکس cvt

از معایب این گیربکس میتوان سر و صدای زیاد جعبه دنده را نام برد. و دیگر مشکل این گیربکس هزینه بالای نگهداری و تعمیر آن است، در کشور ما مراکز کمی برای تعمیر این گیربکس وجود دارد که اکثرا هزینه های بسیار بالایی دریافت میکنند و یا دانش کافی در این زمینه ندارند و ممکن مشکلات جبران ناپذیری برای ما ایجاد کنند.

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست فوری کارشناس